Samfunn
Millionstøtte til studentgründere
I vår fikk 15 studentprosjekter en million kroner hver av Forskningsrådet.
I oktober er det ny søknadsfrist med totalt 17 millioner kroner i potten. Målet er å få flere norske gründere og nye suksessbedrifter basert på studenter.
– Fremtidens arbeidsplasser vil bli skapt av mennesker som tør å ta en sjanse, og som satser på egne evner og ideer. Vi ønsker at flere studenter bruker kunnskapen de har fått gjennom utdanningen til å bli gründere, sier næringsminister Monica Mæland på Forskningsrådet sine nettsider.
Ordningen er ny i år og masterstudenter som mener de sitter på en gullgruve av en ide kan nå søke millionstøtte fra Norges forskningsråd.
En million for hvert prosjekt
Gründere som er i slutten av masterstudiene eller som nylig har avlagt mastergrad kan gjennom StudENT-ordningen få inntil en million kroner til å realisere drømmeprosjektet sitt.
Pengene skal brukes til å jobbe fulltid med å realisere en ide etter avlagt mastergradeksamen og kan brukes til både lønn og utviklingskostnader.
– Gjennom denne ordningen får universitetene og høgskolene mulighet til å løfte frem de mest lovende student-ideene og bidra til at disse kan settes ut i livet, sier Mæland.
Midlene kommer fra en ekstrabevilgning fra Nærings- og fiskeridepartementet til FORNY2020, som er Forskningsrådets program for å brune resultater fra offentlig finansierte forskningsinstitusjoner frem til markedet.
Universitet eller høyskolen bidrar med en mentor inn i prosjektet, samtidig som de stiller spisskompetanse til rådighet der prosjektene har behov for dette.
I prosjektene som fikk støtte fra første runde bidrar institusjonene med alt fra tilgang til laboratorier, bistand til gjennomføring av tester og rådgivning knyttet til materialegenskaper.
Disse prosjektene fikk støtte i vår:
FlowStick: Verdens mest stabile GoPro-stabilisator. (NTNU)
Voico: En stille mikrofon, til bruk i for eks. kontorlandskap, hvor andre ikke blir forstyrret eller hører hva som blir sagt. (NTNU)
StormPetrel: Drone med bevegelige propeller, som kan korrigere for sidevind samt kombinerer vertikal takeoff og landing, egenskaper med rekkevidde og hastighet til droner med vinger. (NTNU)
Graphiq: En online plattform som kobler bedriftskunder med freelance grafiske designere. (NTNU)
Ace Education: App hvor studenter løser korte quizzer knyttet til pensum og gjør hvert ledig øyeblikk til en mulighet for å lære noe. . (NTNU)
Dropracks: Et bevegelig takstativ som senkes horisontalt ned på siden av bilen slik at man på en mye enklere måte kan feste kajakken, sykkelen eller skiboksen til takstativet. (NTNU)
Hold: App som belønner studenter for å fokusere på skolen ved at de samler poeng når de ikke bruker telefonen. Poengene brukes for å løse ut ulike produkter. (BI)
Peersway: Gir vanlige mennesker, og ikke bare topp-bloggere, muligheten til å tjene penger på å promoter produkter i sosiale medier. (UiO)
Better player: Ekspertverktøy for utvikling av fotballspillere. (HISF)
Technium: Et piggdekk med glidelås til sykkelen slik at du kan skifte dekk på under 30 sekunder. (NTNU)
Morpho Solar: Et høyeffektivt varmelagringsbatteri som i kombinasjon med en solgrill vil gi muligheten for å grille mat selv når solen har gått ned. (NTNU)
up!norway: En online plattform som kobler utenlandske turister med deres drømmereise i Norge. (NHH)
Mode Hydration Tracker: Utvikling av armbånd som varsler om bæreren blir dehydrert. (NTNU)
Daal Noise Control Systems: Aktiv støydemping av skadelig vindstøy i motorsykkelhjelmer. (NTNU)
OXYPUFA: Fremstilling av oksygenerte fettsyrer som viser lovende potensiale ved bekjempelse av sykdomstilstander hvor kronisk inflammasjon er involvert. (UiO)
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen