Ledelse
Alle bilder: NTB
Et lite knippe av den norske eliten. Fra øverst til vestre: Forsvarssjef Eirik Kristoffersen, NRK-sjef Vibeke Fürst Haugen, konsernsjef i Aker Øyvind Eriksen, høyesterettsjustitiarius Toril Marie Øie, teatersjef Erik Ulfsby, konsernsjef i Orkla ASA, Nils K. Selte, biskop Kari Veiteberg, NHO-leder Ole Erik Almlid, konsernsjef Hilde Merete Aasheim i Hydro, LO-leder Peggy Hessen Følsvik og Frp-leder Sylvi Listhaug.
Norge har verdens kjedeligste eliter
Konsensus, enighet og likhet med «folk flest» kjennetegner norske eliter. Men noen utviklingstrekk kan tyde på at det snart kanskje blåser opp også i den norske andedammen.
En fersk bok identifiserer den norske eliten som 1900 mennesker som i kraft av sine roller og posisjoner har makt og innflytelse i sentrale deler av det norske samfunnet.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Ny rapport: Vest-Europa har opplevd sin varmeste juni noensinne
Arbeidstilsynet: Bane Nor brøt flere sentrale krav før dødelig kvikkleireras
Politisk høst mot status quo
Framtidens forsvarsledere må gjennom Norges mest omfattende jobbintervju
– Slaget om retningen videre står til høsten
Mest leste artikler
Even Bolstad i HR Norge: Stortinget må ta tak i sykefravær og AFP
Støre må støtte forhandlinger med Russland om Ukraina på Nato-toppmøtet
Kvinner med ADHD møter ofte ekstra utfordringer, også i arbeidslivet
De beste lederrådene fra 20 norske toppledere
Undersøkelse: Unødvendige møter kan koste bedrifter 1,2 milliarder i tapt produktivitet