Arbeidsliv

Da tallene over trygdesvindel ble lagt frem i 2015 gikk arbeids- og sosialminister Anniken Hauglie offensivt ut og sa flere skulle avsløres. 2016-tallene tyder ikke på at det ble fulgt opp.

Ledere og ansatte samarbeider om NAV-svindel

Noen færre prøvde å svindle til seg trygd og andre velferdsytelser i 2016 enn året før. Fortsatt svindles det mest med dagpenger. Ofte samarbeider arbeidstaker og arbeidsgiver om svindelen.

Publisert Sist oppdatert

I 2016 ble 1166 personer anmeldt for å ha forsøkt å svindle til seg trygd og velferdsytelser som til sammen var verdt drøyt 233 millioner kroner. Det kommer frem av ferske Nav-tall som ble lagt frem tirsdag.

Det er en nedgang fra året før (1472 anmeldelser for til sammen 302 millioner), men fortsatt gjelder omtrent halvparten av beløpet svindel av dagpenger - en stønad som skal hjelpe folk å komme i arbeid. Flertallet av de anmeldte har jobbet og mottatt lønn uten å informere Nav om det.

For å lese denne saken må du være abonnent

Dagens Perspektiv - nye saker på nett hver dag og 8 papirmagasiner i året. Alle abonnement gir tilgang til alle artikler digitalt og e-utgaven. For å få papirutgaven, velg nett og papir. Vi har disse tilbudene:

Dagens Perspektiv
Nett og papir
3 mnd

99,- 750,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett og papir
12 mnd

2835,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett
1 mnd

1,- 205,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett
12 mnd

2400,-

KJØP

Powered by Labrador CMS