Helse
Koronasmitte øker risiko for demens og depresjon
Hver tredje som får covid-19 og overlever, får i ettertid en nevrologisk eller psykisk lidelse, viser en ny studie.
Studien, som er omtalt i siste utgave av tidsskriftet Lancet Psychiatry og omtalt av Reuters , bygger på opplysninger om over 230.000 koronapasienter, de fleste av dem i USA.
En av tre, 34 prosent, som ble undersøkt for 14 sykdommer, viste seg å ha utviklet psykiske lidelser som angst eller depresjon, eller nevrologiske lidelser som demens innen 6 måneder.
17 prosent av de undersøkte slet med angst, mens 14 prosent hadde utviklet depresjon. 7 prosent fikk hjerneslag, mens 2 prosent fikk diagnosen demens, viser studien.
– Våre resultater indikerer at hjernesykdommer og psykiske lidelser er mer vanlig etter covid-19 enn etter influensa eller andre luftveisinfeksjoner, sier psykiater Max Taquet ved Oxford-universitetet, som har ledet undersøkelsen.
En tidligere studie av de samme forskerne viste at 20 prosent av koronasmittede som overlevde, tre måneder senere fikk påvist en psykisk lidelse.
Forskerne vet ikke hvilke biologiske eller psykologiske mekanismer som ligger bak, men oppfordrer nå til videre studier for å kunne forebygge og behandle, sier Taquet.
Nylige artikler
Støres «kjekt å ha»-plan for Norge
Støre vil ha opp farten i Norge: – Flere ting tar for lang tid
Dødt løp for Ap og Frp i ny måling – begge får 25 prosent
Trond Bentestuen ny direktør i Norsk Tipping
Akershus fylkeskommune drives med evighetsperspektiv
Mest leste artikler
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i NSF varsler flere søksmål for overtidsbetaling til deltidsansatte sykepleiere
Lise Lyngsnes Randeberg: Unge arbeidstakere i advokatbransjen jobber ulovlig mye
Iteras erfaringer med kriseledelse under Ukraina-krigen
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Høyres forslag om å avvikle fylkeskommunene: En ny retning for Norge