Ledelse

Har 300 ansatte i et land i krig: Itera-sjefen har vært i Ukraina tre ganger siden krigen startet

Sist gang, for knappe to uker siden, traff han både ansatte og den ukrainske energiministeren. Arne Mjøs har begynt å legge planer for fremtid og fredstid. 300 av selskapets drøye 700 ansatte, bortimot halvparten av staben, er fra Ukraina.

Publisert Sist oppdatert

­Itera har rundt 300 ansatte i Ukraina. De jobber med digitaliseringsprosjekter til kunder i Norge og Norden, typisk innenfor design, utvikling, testing og skyvirksomhet. Ofte går prosjektene på tvers av landegrenser i over 20 land rundt om i verden.

– Ukraina ble et uavhengig land for 31 år siden. Vi har vært der i 14 år og kjenner landet svært godt. Vi har hatt beredskapsplaner som vi løpende har oppdatert helt siden Russland annekterte Krim i 2014. Så da krigen kom i februar, var vi forberedt på alle mulige scenarioer, forteller Arne Mjøs, toppsjefen i Itera.

For å lese denne saken må du være abonnent

Dagens Perspektiv - nye saker på nett hver dag og 8 papirmagasiner i året. Alle abonnement gir tilgang til alle artikler digitalt og e-utgaven. For å få papirutgaven, velg nett og papir. Vi har disse tilbudene:

Dagens Perspektiv
Nett og papir
3 mnd

99,- 750,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett og papir
12 mnd

2835,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett
1 mnd

1,- 205,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett
12 mnd

2400,-

KJØP

Powered by Labrador CMS