Ledelse

Hvorfor har vi ikke bedre, mer effektive møter, når vi bruker så mye tid på dem? spør Henning Bang, førsteamanuensis ved UiO.

– Nesten halvparten av tiden vi bruker i møter er bortkastet

Svært mye av dagen brukes i møter, allikevel er vi ikke flinke nok til å ha gode, effektive møter. Her får du rådene som hjelper deg.

Publisert Sist oppdatert

– Norske ledere bruker en fjerdedel av dagen i møter. Dette tallet varierer. Noen ledere bruker hele dagen i møter. Jo høyere opp du er i organisasjonen, jo mer av dagen bruker du i møter. Men hvis vi bruker så mye tid i møter, hvorfor er vi ikke ekstremt flinke til å få disse møtene til å fungere?

Det er Henning Bang, førsteamanuensis ved psykologisk institutt ved Universitetet i Oslo, som spør. Han har forsket på møter og ledergrupper, og har tror det er uvanlig å være svært kompetent på møteledelse og –deltakelse. Han har funnet ut at norske toppledergrupper, både i privat og offentlig sektor, opplever at 40 prosent av tiden de bruker i møter er bortkastet.

For å lese denne saken må du være abonnent

Dagens Perspektiv - nye saker på nett hver dag og 8 papirmagasiner i året. Alle abonnement gir tilgang til alle artikler digitalt og e-utgaven. For å få papirutgaven, velg nett og papir. Vi har disse tilbudene:

Dagens Perspektiv
Nett og papir
3 mnd

99,- 750,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett og papir
12 mnd

2835,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett
1 mnd

1,- 205,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett
12 mnd

2400,-

KJØP

Powered by Labrador CMS