Ledelse
Den 11.juli fortalte Bjørn Kjos at han skulle gå av etter hele 17 år som konsernsjef i Norwegian. Finansdirektør Geir Karlsen (t.h) ble fungerende konsernsjef, og sitter fram til 1.januar. Da kommer Jakob Schram inn som ny leder.
Trond Reidar Teigen / NTB scanpix
Vanskelig å lede etter «ringrevene»?
En analyse fra Strategy& viser at ledere som overtar etter toppsjefer som har sittet i ti år eller mer, i snitt leverer dårligere resultater.
Konsulentselskapet har over tid kartlagt lederskifter i 2500 av verdens største selskaper. I årets analyse ser de at toppledere som overtar etter sjefer som har sittet i ti år eller mer i snitt leverer dårligere resultater enn andre ledere, målt i børsavkastning. Det være seg både den lederen de erstattet, og andre ledere som har vært like lenge i stillingen.
Per-Ola Karlsson, partner i Strategy& i Midt-Østen, har tidligere uttalt til Dagen Perspektiv at det kan være flere årsaker til dette:
Dagens Perspektiv
Nett og papir
3 mnd
99,- 750,-
KJØP
Dagens Perspektiv
Nett og papir
12 mnd
2835,-
KJØP
Dagens Perspektiv
Nett
1 mnd
1,- 205,-
KJØP
Dagens Perspektiv
Nett
12 mnd
2400,-
KJØP