Annonse
Samfunn
Human-Etisk Forbund kritiserer demokratiutvalget
Human-Etisk Forbund er kritisk til innstillingen «Styrket demokrati i Den norske kirke» som ble levert tirsdag.
Annonse
Arbeidsgruppen, som var ledet av prost Trond Bakkevig, foreslår at det skal holdes valg av menighetsråd i 2009, sammen med stortingsvalget. Kirkevalgene deretter - fra 2011 - skal holdes på samme dag som kommune- og fylkestingsvalgene.
- At et utvalgt trossamfunn skal kunne avholde menighetsrådsvalg samtidig med et allment offentlig valg, er et klart bevis på at vi fremdeles har en statskirkeordning i Norge, sier Human-Etisk Forbunds generalsekretær Kristin Mile.
- En slik blanding av valg er en uting i et moderne demokrati. I tillegg er det diskriminerende overfor andre tros- og livssynssamfunn i Norge, sier hun.
(©NTB)
Nylige artikler
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Dette er Høyre-trioens distriktsalibi: Odelsgutt fra bøgda
Slik skal Norge gjøre seg mer attraktivt
Chile kan få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse