Ledelse
Går for kvotering
Ti år med tidligere næringsminister Ansgars Gabrielsens kvinnekvoteringslov har svekket motstanden mot den – som hos årets vinner av Gabrielsen-prisen, Åse Aulie Michelet.
– Jeg mente da, og mener fortsatt, at man i utgangspunktet ikke skal måtte bruke kvotering. Men jeg har innsett at det var rett å gjøre det. Vi ville jo brukt uendelig mange år uten det virkemidlet, sier Michelet til Dagens Næringsliv.
Hun var mangeårig administrerende direktør i GE Healthcare og senere konsernsjef i Marine Harvest. I dag er hun blant annet styremedlem i Photocure og Orkla. Gabrielsen-prisen deles ut av PricewaterhouseCoopers til den kvinne juryen anser som den best egnede styreleder i et allmennskesjeselskap.
En annen som har endret oppfatning, er den nye styrelederen i Garantiinstituttet for eksportkreditt, Elisabeth Grieg. Hun er også styreleder i Grieg-gruppen.
– Jeg ser enda bedre enn jeg gjorde den gangen, at mild tvang kan være et godt virkemiddel. Frivillighet er ikke alltid det beste, sier hun.
Før kvoteringsloven kom var kvinneandelen i norske ASA-selskap om lag 6 prosent. Gjennomsnittlig 40 prosent ble nådd i 2009. Men fortsatt er 94 prosent av alle styreledere i slike selskap menn, skriver Dagens Næringsliv.
Les også: Åse Aulie Michelet er årets kvinnelige styrelederkandidat
Nylige artikler
Sveinung Rotevatn blir daglig leder i Bellona – går av som Venstre-nestleder
Kompetansekrisen: Et regnestykke som ikke går opp
Helsemyndigheter: Å merke ultraprosessert mat vil øke forvirringen
Regjeringen om Temu-toll: Gjør løpende vurderinger
Halverte sykefraværet med verktøy
Mest leste artikler
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i NSF varsler flere søksmål for overtidsbetaling til deltidsansatte sykepleiere
Hvordan Hemsedal kommune halverte sykefraværet med STAMIs verktøy
Lise Lyngsnes Randeberg: Unge arbeidstakere i advokatbransjen jobber ulovlig mye
Iteras erfaringer med kriseledelse under Ukraina-krigen
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?