Samfunn
Mot stabilisering for oljeprisen
Men fallet i etterspørsel ender trolig på rundt 9 prosent i år.
IEA spår i sin siste månedsrapport at etterspørselen etter olje ikke vil falle like mye som tidligere rapportert.
Årsaken skal være nedtrappingen av koronatiltakene noe tidligere enn ventet. Mens 4 milliarder mennesker levde under en eller annen form for innskrenkning og isolasjon i april, forventes det nå at dette tallet ligger på 2,8 milliarder i mai.
Energibyrået anslår at etterspørselen etter olje likevel vil få sitt største årlige fall noensinne med 8,6 millioner fat per dag. For en måned siden anslå IEA at fallet kunne komme på 9,3 millioner fat per dag.
Totalt innebærer dette rundt 9 prosent lavere etterspørsel etter olje i år enn i 2019.
Opec+, og også Norge, har kuttet i sin oljeproduksjon i et forsøk på å stabilisere den relativt lave oljeprisen.
Onsdag uttalte Opec at oljeprisen nå igjen var på vei mot balanse etter disse kuttene, og at rebalanseringen ventes å tilta de kommende kvartalene.
Torsdag var prisen på nordsjøolje 29 dollar per fat. Det er om lag det Norsk industri tror er nødvendig for at de fleste norske oljefelt skal gå i pluss.
Nylige artikler
Vedum stenger døra for MDG i oljepolitikken
Far og sønn sto bak masseskytingen i Australia som kostet 15 liv
Skattekortet for 2026 er klart: Er du trukket ut i skattelotteriet?
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i NSF varsler flere søksmål for overtidsbetaling til deltidsansatte sykepleiere