Samfunn
Namsfogden frykter dobling inkassosaker
Dersom arbeidsledigheten brer seg, frykter Namsfogden i Oslo, Asker og Bærum en voldsom økning i saker. Det haster å redusere gebyrene, sier Alexander Dey.
– Særlig i den spesielle situasjonen vi er i nå der så mange plutselig står uten arbeid og helt uforskyldt kan få betalingsproblemer, sier Dey til Dagens Næringsliv.
Regjeringen har vedtatt å framskynde endringer i inkassoloven på grunn av koronakrisen. Ett av forslagene er å halvere i gebyrer og salærer i inkassosaker under 2.500 kroner. For saker over 50.000 kroner foreslås det et kutt på 10 prosent av gebyret.
Namsfogden Oslo, Asker og Bærum mener man burde redusert mer i de store kravene, fordi de høye inkassosatsene gjør det vanskelig for folk å komme seg på beina igjen.
Over 430.000 er for tiden arbeidsledige i Norge.
I fjor gikk 45 prosent av inkassosakene til namsmannen, som bestemte lønnstrekk eller pant i eiendeler på vegne av kreditor, skriver DN.
– Med mange arbeidsledige som ikke greier å betale regningene sine, så er det ikke helt fjernt å tenke at kanskje ti prosent av sakene i inkassosystemet ikke løser seg og vil måtte sendes til namsmannen. Da vil namsmannen ende opp med rundt 100 prosent økning av saker, sier Dey.
Nylige artikler
Equinor bestrider forelegg fra Økokrim – vil ta saken til retten
Husbanken: Bostøtten dekker mindre av boutgiftene enn før
KI-utvalg slår alarm: Vil skrote hjemmeeksamen
Stor mangel på tilrettelagte boliger: Utbyggerne kvier seg, kommunene mangler penger
Norge mangler en boligplan for eldrebølgen
Mest leste artikler
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i NSF varsler flere søksmål for overtidsbetaling til deltidsansatte sykepleiere
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse