En fornøyd Donald Trump holder seierstale i Florida i natt etter at presidentvalget i USA gikk hans vei. Men hva vil hans valgseier bety for norsk økonomi?

Norge risikerer å bli kanonføde i en handelskrig mellom Donald Trump og Europa

En handelskrig mellom USA, Kina og EU i hovedrollene, vil sette Norge på sidelinjen og ha store, negative konsekvenser for en liten og åpen økonomi som den norske, mener flere norske økonomer. Men ikke alle.

Publisert Sist oppdatert

Ikke bare inntar Donald Trump Det hvite hus, Republikanerne ligger også an til å få flertall i begge kamrene i Kongressen også, både i Representantenes hus og i Senatet.

En global handeleskrig, enda mer prisøkning, fortsatt svak krone og risiko for høy rente i lang tid – det er hva flere norske økonomer mener kan bli konsekvensene for Norge etter at Donald Trump vant nattes presidentvalg i USA.

For å lese denne saken må du være abonnent

Dagens Perspektiv - nye saker på nett hver dag og 8 papirmagasiner i året. Alle abonnement gir tilgang til alle artikler digitalt og e-utgaven. For å få papirutgaven, velg nett og papir. Vi har disse tilbudene:

Dagens Perspektiv
Nett og papir
3 mnd

99,- 750,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett og papir
12 mnd

2835,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett
1 mnd

1,- 205,-

KJØP

Dagens Perspektiv
Nett
12 mnd

2400,-

KJØP

Powered by Labrador CMS