Synspunkt
Synspunkt | Tor W. Andreassen: Nordea og Danske Bank – hva nå?
Danske Bank besluttet å selge privatkundedivisjonen i Norge av økonomiske og strategiske grunner. Spørsmålet har vært hvem som ville ta over. DNB var utelukket, skriver Tor Wallin Andreassen.
Tor W. Andreassen er professor i innovasjon ved Norges Handelshøyskole i Bergen.
Lyst til å sende oss et innlegg? E-post-adressen er synspunkt@dagensperspektiv.no
SYNSPUNKT: 19. juli, midt på sommeren, ble det kjent at Nordea har tatt over privatkundedivisjonen i Danske Bank. Den øker dermed sin markedsandel med fem prosent.
To banker med kunder som er middels tilfreds – Nordea 73 og Danske Bank 70*, ifølge Norsk kundebarometer (BI). Kvaliteten på driften i begge bankene, slik kundene opplever det, er med andre ord ordinær.
Middels på innovasjon
Når det gjelder de to bankenes evne til å innovere, er det heller ingen grunn til å juble, ifølge Norsk innovasjonsindeks (NHH). Innovasjonsevnen, slik kundene opplever det, deles inn i tre områder:
Nordea Danske Bank
Kommersielle innovasjoner: 51 48
Sosiale innovasjoner: 48 46
Digitale innovasjoner: 71 68
Med en lav kundetilfredshet og lav opplevd innovasjonsevne, er det ikke overraskende at kundene finner begge bankene lite attraktive i forhold til andre reelle alternativer. Nordea har en skåre på 56 og Danske Bank 54.
Nordea blir ikke vesentlig bedre
Med alt dette som utgangspunkt er det naivt å tro at Nordea kan bli vesentlig bedre i Norge, med Danske Bank i folden.
Jeg tror heller ikke at kundene til Danske Bank vil gjøre opprør mot Nordea og velge en tredje bank. Bare syv prosent av norske bankkunder skrifter bank hvert år.
Dessverre tror jeg heller ikke at Nordea vil evne å løfte seg med en større markedsandel. To ordinære banker blir ikke til én fremragende ved sammenslåing.
Nylige artikler
Det skal være trygt å si det du mener på jobb
Navanethem «Navi» Pillay tildeles Nobels fredspris for 2026
Trump-administrasjonen tar Microsoft ut av green card-ordningen
Tillit bygges når vi møtes
Skoleopprør i Frankrike: Skjebnetime for det politiske sentrum
Mest leste artikler
NHO-direktør: Tariffavtaler får bedrifter til å unngå organisering
Når ansatte bryter regler – ledere bør være mer opptatt av hvorfor det skjer
Psykologisk trygghet i norsk arbeidsliv: NHH-forsker Bård Fyhn deler innsikt
Elin Ørjasæter og Maria Molvær Nesseth – praktiske tips om rekruttering
Vegard Einan: Tariffavtaler svekker bedriftenes konkurransekraft